پروژه موزه علوم لندن-گالری وینتون

آرشیتکت : معمار فقید زها حدید

ایجاد آگاهی بصری و درک  محاسبات پیچیده ریاضی  ایرودینامیک  از طریق معماری  هدف  اصلی پروژه بینظیر مرحوم  زها حدید  در موزه علوم لندن و گالری وینتون  می باشد. که با اجرای  بدون نقص کمپانی باریسول در سال 2015 به بهره برداری  رسید .
 ترکیب  سازه های فولادی، سقف کشسان ترنسپرنت و تسمه های فولادی برای ایجاد حجم  مورد نظر در کنار یک هواپیمای چوبی کمیاب مدل 1929 گالری وینتون را به یکی از  جذابترین سالن های موزه علوم لندن تبدیل کرده است .
ایجاد حجم  الگوهای جریان هوا  در اطراف هواپیما  و ایجاد حس چرخش در فضای  گالری  و به گفته مسوولان گالری خلق فضایی برای مکث  و  تفکر در  نوجوانان از اهداف اصلی این  پروژه محسوب می شود .
بدون شک قابلیت های  سقف کشسان ترنسپرنت از لحاظ فرم پذیری و عبور دهی نور کمک شایانی به خلق این عصر هنری و معمارانه داشته است.
در واقع، بازدیدکنندگان تصویر حضور در یک تونل هوایی را تجربه می‌کنند، منحنی‌های  در حال تکامل، چرخش و ترکیب به‌ طور پیوسته  را تجربه می کنند.
معادلات و الگوهای جریان هوا روی صفحه کشسان  ظرافت خاص خود را دارند که در بالا توسط یک  پوسته  مواج که با ظرافت ریاضی مشابهی مهندسی و ساخته شده است، تشریح شده است.